IAS Question – ବାହାଘର ପରେ ଝିଅମାନଙ୍କ କେଉଁ ଜିନିଷ ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ ? ୯୯% ଲୋକ ଦିଅନ୍ତି ଭୂଲ ଉତ୍ତର

0

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ କେବଳ ପୁସ୍ତକଗତ ଜ୍ଞାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସେମାନେ କେଵଳ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ନମ୍ବର ରଖୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରତିଯୋଗି ଦୁନିଆରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ପଛରେ ରହିଯାଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ଚାକିରୀ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ଇଣ୍ଟର୍ଭିୟୁରେ ମଧ୍ୟ ଭଲଭାବରେ ଉତ୍ତର ଦେଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି ଏବଂ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଫଳ ହେବାର ଏକ ମାତ୍ର କାରଣ ସେମାନେ ପୁସ୍ତକଗତ ଜ୍ଞାନ ବ୍ୟତୀତ ବାହାର ଦୁନିଆ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ରଖୁନାହାନ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁନାହାନ୍ତି।

ତେଣୁ ଆଜିକାଲିର ଦୁନିଆରେ ଚଳିବା ପାଇଁ ହେଲେ ପାଠ ସହିତ ବାହାର ଦୁନିଆ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ରଖିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ। ଖାଲି ଯେ ଚାକିରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହାୟକ ହେବ ତାହା ନୁହେଁ। ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ ଜନ୍ମିତ ଦାୟାଦ ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଠନ କରାଯାଇପାରିବ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ IAS ଇଣ୍ଟେରର୍ଭୁ ପରୀକ୍ଷା ରେ ପଚରା ଯାଇଥିବା କିଛି ଚତୁର ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ତା ସହିତ ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ କହିବୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଆଗରୁ କେବେବି ଶୁଣିନଥିବେ ଯାହା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କର ଜ୍ଞାନ ଭଣ୍ଡାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପରୀକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ଆସିପାରେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା IAS ଇଣ୍ଟେରର୍ଭୁ ପରୀକ୍ଷା ରେ ପଚରା ଯାଇଥିବା କିଛି ଚତୁର ପ୍ରଶ୍ନ;

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଯଦି ତୁମେ ତିନୋଟି କୋଠରୀକୁ ପଠାଯାଏ, ତୁମେ କେଉଁ କୋଠରୀକୁ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବ ?
(୧ମ କୋଠରୀ) ଯେଉଁଠାରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି (୨ୟ କୋଠରୀ) ଯେଉଁଠାରେ ତିନି ହତ୍ୟାକାରୀ ବନ୍ଧୁକ ଧରି ଠିଆ ହୋଇ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି (୩ୟ କଠୋରୀ) ଗୋଟିଏ ସିଂହ 1 ମାସରୁ କିଛି ନଖାଇ ରହୁଛି।
ଉତ୍ତର: (୩ୟ କଠୋରୀ) ଗୋଟିଏ ସିଂହ 1 ମାସରୁ କିଛି ନଖାଇ ରହୁଛି।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋରରୁ ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନୀ ନୁହେଁ ?
ଉତ୍ତର: ସେ ପିଲା ୧୯୪୭ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଶ୍ନ:- କେଉଁ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ ସର୍ବଦା wrong ହିଁ ପଢାଯାଏ ?
ଉତ୍ତର: wrong ଶବ୍ଦ।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଏପରି କେଉଁ ଜିନିଷ ଯାହା ଆମେ ଖାଇବା ପାଇଁ କିଣୁ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଖାଇ ଥାଉ ?
ଉତ୍ତର: ପ୍ଲେଟ।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ମଣିଷ ପରେ ସବୁଠାରୁ ବୁଦ୍ଧିମାନ ପ୍ରାଣୀ କାହାକୁ କୁହାଯାଏ ?
ଉତ୍ତର: ଡ଼ଲଫିନ।

ପ୍ରଶ୍ନ:- କେଉଁ ପ୍ରାଣୀ ଠାରେ ତିନୋଟି ହୃତପିଣ୍ଡ ଥାଏ ?
ଉତ୍ତର: ଅକ୍ଟପସ।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଏପରି କିଏ ନିଜର ସାରା କାମ ହାତ ଅପେକ୍ଷା ନାକରେ କରିଥାଏ ?
ଉତ୍ତର: ହାତୀ।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଏମିତି କେଉଁ ଦେଶ ଅଛି ସର୍ବଦା ୨୭ ଜଣ ଲୋକ ରହିଥାନ୍ତି ?
ଉତ୍ତର: ସିଲେଣ୍ଡ।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଏମିତି କେଉଁ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁ ଠାରେ ଗୋଟିଏ ବି ନଦୀ ନାହିଁ ?
ଉତ୍ତର: ସାଉଦି ଆରବିଆ।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଏମିତି କେଉଁ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁ ଠାରେ ଗୋଟିଏ ବି ଗଛ ନାହିଁ ?
ଉତ୍ତର: କତ୍ତର।

ପ୍ରଶ୍ନ ; ବାହାଘର ପରେ ଝିଅମାନଙ୍କ କେଉଁ ଜିନିଷ ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ?

(ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ IAS Interview 2009 ମସିହାରେ ନେହା ଅଗ୍ରୱାଲ ଙ୍କୁ ପଚରା ଯାଇଥିଲା – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନରେ ଭ୍ରମିତ ନହୋଇ ନେହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚତୁର ଭାବରେ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ,ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉତ୍ତର)

ଉତ୍ତର ; ଆଶା, ଆମ ଦେଶରେ ବିବାହ ପରେ ଜଣେ ଝିଅର “ଆଶା” ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ କାରଣ ଜଣେ ଝିଅର ଜଣେ ଝିଅ କୁ ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ଶାଶୁ ଶଶୁର ପରିବାର ସହିତ ଆଡ଼ଜଷ୍ଟ କରି ଚଳିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ସବୁ ଆଶା ଆକାଂକ୍ଷା କୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେବାକୁ ହୁଏ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।