ଦେଖନ୍ତୁ Viral ଭିଡ଼ିଓ : ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନେଇ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦେହ ପାଲଟିଗଲା ଚୁମ୍ବକ, ଲାଗିରହୁଛି ଷ୍ଟିଲ ଓ ଲୁହା ଜିନିଷ, ବିଶ୍ୱାସ ହେଉନି ଯଦି… ଥରୁଟିଏ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖନ୍ତୁ

0

ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଉପରେ କରନା ମହାମାରୀ ର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ରୋଜଗାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହିତ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଲହର ଏତେଟା ମାରାତ୍ମକ ହୋଇନଥିଲା କିନ୍ତୁ କରନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ରେ ଲୋକେ ସଂକ୍ରମିତ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଅନୁସାରେ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ଟୀକା କରଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅନଲାଇନ ରେ ଟୀକା ପାଇଁ ଆପ୍ଲାଇ କରି ଲୋକେ ଟୀକା ନେଉଛନ୍ତି।

ତେବେ ଟୀକା ନେବା ପରେ ଏହାର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖା ଯାଉନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ଲୋକ ଟୀକା ନେବା ପରେ ଦେହ ଚୁମ୍ବକ ହୋଇ ଯାଉଛି ଏବଂ ଧାତୁକୁ ଆକର୍ଷଣ କରୁଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଭଳି ଭିଡ଼ିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରକୃତ ଘଟଣା ବିଷୟରେ;

ତେବେ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଶିକରେ ଅରବିନ୍ଦ ସୋନାର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କରନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଟୀକା ନେବା ପରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଚୁମ୍ବକ ପାଲଟି ଯାଇଛି ଏବଂ ଦେହରେ ଲୁହା ଜିନିଷ ଧରି ରଖୁଛି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟଙ୍କ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୁମ୍ବକ ଲୁହାକୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଥିବା ପରି ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ ବସ୍ତୁକୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି।

ଟିକା ଶରୀରକୁ ଚୁମ୍ବକ ତିଆରି କରୁଛି ତେବେ, ବିଜ୍ଞାନ କ’ଣ କହିଥାଏ? ଆପଣ ମାନେ ଦେଖିଥିବେ ଚାମଚ, ପ୍ଲେଟ ଇତ୍ୟାଦି ଶରୀରରେ ଲାଗିଥିବା ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଟୀକାକରଣ ପରେ ହିଁ ଏହା ଘଟିଛି, ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ଶରୀରରେ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି ଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ନିଜ ଶରୀରରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କରେଣ୍ଟ୍ ବୋଲି ଦାବି କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ୍ ହୁଏ।

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି, ଯେ ଯଦି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଶରୀରରେ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି ଅଛି, ତେବେ ଏହି ଧାତୁ ଗୁଡ଼ିକ ପୋଷାକ କିମ୍ବା ସାର୍ଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅଟକି ରହି ପାରିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରର ଲୋମହର୍ଷଣକାରୀ ଅଂଶରେ ଲାଗି ରହିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ। ଯଦି ଚିକ୍କଣ ଚର୍ମରେ ତେଲ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ, ତଥାପି କିଛି ବସ୍ତୁ ଧରି ରହେ, ତେବେ ଏହାକୁ ରହସ୍ୟର ବିଷୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।