Femily Tips – ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ପିରିୟଡ଼ ହେଲେ କ’ଣ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ । Dr. Gayatri Mallick

0

ଗର୍ଭବସ୍ଥା ସମୟରେ , ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗର୍ଭାଶୟ ସଂଯୋଗ ଦେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତି ମାସରେ ଯେତେବେଳେ ଏହା ସମାପ୍ତ ହୁଏ । ଆପଣଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଦିନ ପରି ଏକ ସମୟ ଦେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ ଗର୍ଭବସ୍ଥାର , ଅବଧି ପରେ , ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବା ର ଅନ୍ୟ କିଛି କାରଣ ଥାଇପାରେ । ଆପଣ ମାନେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିବେ କି କେତେକ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଠାରେ ଗର୍ଭଧାରଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମାସରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଯାହାକୁ ଡେସିଡୁଆଲ୍ ରକ୍ତସ୍ରାବ କୁହାଯାଏ ।

ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରକ୍ତସ୍ରାବ ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଗର୍ଭାଶୟ ସଂଯୋଗ ର କିଛି ଅଂଶ ଶେଷ କରେ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରାରମ୍ଭ ମାସରେ ଅବଧି ପରି ସାମାନ୍ୟ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଦେଖିପାରିବେ । କାରଣ ଡେସିଡୁଆଲ ରକ୍ତସ୍ରାବ କିଛି ଅବଧି ସହିତ ସମାନ , କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରକୃତରେ ଗର୍ଭବତୀ କି ନୁହେଁ ବୁଝିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗର୍ଭବସ୍ଥା ରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ରତିରୋପଣ ରକ୍ତସ୍ରାବ । ଏଥିରେ ତୁମେ ତୁମର ଅବଧି ହରାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ହାଲୁକା ରକ୍ତ ଦାଗ ଦେଖି ପାରିବେ ।

ଏହି ରକ୍ତସ୍ରାବର ସମସ୍ୟା ଗର୍ଭଧାରଣର ଆରମ୍ଭ ମାସରେ ଦେଖାଯାଏ । ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଯଦିଓ ଗର୍ଭବସ୍ଥା ର ପ୍ରାରମ୍ଭ ମାସରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ସାଧାରଣ ରହୁଛି , ତଥାପି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ । ଏହି ରକ୍ତସ୍ରାବ ଦିନେ ବା ଦୁଇ ଦିନ ହୁଏ , ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ରକ୍ତସ୍ରାବ କରୁଛନ୍ତି , ତେବେ ତୁମେ ତୁମର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋେଗ କରିବା ଉଚିତ । କାରଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭଧାରଣ ର କାରଣ ହୋଉପାରେ ।

ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଦଶମିକର ଋତୁସ୍ରାବ କୁ ପ୍ରଥମ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି , ଗର୍ଭବତା ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ମାସରେ ହାଲୁକା ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବା । ବେଳେବେଳେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବା ଉଭୟ ମା ଏବଂ ଶିଶୁ ପାଇଁ ସଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ତମେ ତୁମର ସଠିକ ଯତ୍ନ ନିଅ , ଯାହାଫଳରେ ତୁମେ ଗୋଟିଏ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଶିଶୁ ଜନ୍ମ କରିପାରିବ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ପରି ସମସ୍ୟା ମାନ ରହିଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ । ନଚେତ୍ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଗର୍ଭରେ ବଢୁଥିବା ଶିଶୁ ପ୍ରତି କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । ଏହି ସନସ୍ୟାକୁ ହାଲକା ନଭାବି ଗୁରୁତର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ , ତେବେ ଆପଣ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶିଶୁ କୁ ଜନ୍ମ କରିପାରିବେ ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।