IAS INTERVIEW : ଗୋଟିଏ ସ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଗରେ ଖୋଲି ପାରିବ କିନ୍ତୁ ତା ସ୍ୱାମୀ ଆଗରେ ଖୋଲି ପାରିବ ନାହିଁ, ତାହା କଣ ?

0

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ କେବଳ ପୁସ୍ତକଗତ ଜ୍ଞାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସେମାନେ କେଵଳ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ ନମ୍ବର ରଖୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରତିଯୋଗି ଦୁନିଆରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ପଛରେ ରହିଯାଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ଚାକିରୀ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ଇଣ୍ଟର୍ଭିୟୁରେ ମଧ୍ୟ ଭଲଭାବରେ ଉତ୍ତର ଦେଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି ଏବଂ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଫଳ ହେବାର ଏକ ମାତ୍ର କାରଣ ସେମାନେ ପୁସ୍ତକଗତ ଜ୍ଞାନ ବ୍ୟତୀତ ବାହାର ଦୁନିଆ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ରଖୁନାହାନ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁନାହାନ୍ତି।

ତେଣୁ ଆଜିକାଲିର ଦୁନିଆରେ ଚଳିବା ପାଇଁ ହେଲେ ପାଠ ସହିତ ବାହାର ଦୁନିଆ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ରଖିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ IAS ମୌଖିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ପଚରା ଯାଇଥିବା କିଛି ଚତୁର ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ତା ସହିତ ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ କହିବୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଆଗରୁ କେବେବି ଶୁଣିନଥିବେ ଯାହା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କର ଜ୍ଞାନ ଭଣ୍ଡାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପରୀକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ଆସିପାରେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା IAS ପରୀକ୍ଷା ରେ ପଚରା ଯାଇଥିବା କିଛି ଚତୁର ପ୍ରଶ୍ନ;

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଝିଅ ମାନଙ୍କର ଶରୀର ରେ କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତି ଦୁଇ ମାସରେ ବଦଳି ଯାଏ ?
ଉତ୍ତର: ଆଇବ୍ରୋ।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଗୋଟିଏ ସ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଗରେ ଖୋଲି ପାରିବ କିନ୍ତୁ ତା ସ୍ୱାମୀ ଆଗରେ ଖୋଲି ପାରିବ ନାହିଁ, ତାହା କଣ ?
ଉତ୍ତର: ମଙ୍ଗଳସୁତ୍ର।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ସବୁବେଳେ କ’ଣ ଆସେ , କିନ୍ତୁ କେବେ ଯାଏ ନାହିଁ ?
ଉତ୍ତର: ଆସନ୍ତାକାଲି।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଯଦି ତୁମର ଅଛି, ତୁମେ ମୋତେ ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ଏବଂ ଯଦି ତୁମେ ସେୟାର କର କିନ୍ତୁ ତୁମର ନାହିଁ, ତାହା କଣ ?
ଉତ୍ତର: ଯୋଜନା।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଯଦି ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡା ସୀମାରେ ଏକ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ସେମାନେ ବଞ୍ଚିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କେଉଁଠାରେ ସମାଧି ଦେବେ ?
ଉତ୍ତର: ବଞ୍ଚିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମାଧି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଯଦି କାନ୍ଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆଠ ଜଣଙ୍କୁ ଦଶ ଘଣ୍ଟା ଲାଗେ, ତେବେ ଚାରି ଜଣଙ୍କୁ କେତେ ସମୟ ଲାଗିବ?
ଉତ୍ତର: ସମୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ, କାରଣ କାନ୍ଥଟି ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇସାରିଛି।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଯଦି ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଟ୍ରେନ୍ ୧୦୦ କି.ମି. ବେଗ ରେ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଗତି କରୁଛି ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ୫୦ କି.ମି. ରେ ପବନ ବହୁଛି , ତେବେ କେଉଁ ଦିଗକୁ ଟ୍ରେନର ଧୂଆଁ ପ୍ରବାହିତ ହେବ ?
ଉତ୍ତର: ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଟ୍ରେନ୍ ରେ ଧୂଆଁ ବାହାରେ ନାହିଁ।

ପ୍ରଶ୍ନ: କ’ଣ ଭାଙ୍ଗେ କିନ୍ତୁ କେବେ ପଡ଼େ ନାହିଁ, ଏବଂ କ’ଣ ପଡ଼େ ଏବଂ କେବେ ଭାଙ୍ଗେ ନାହିଁ ?
ଉତ୍ତର: ଦିନ ଭାଙ୍ଗେ ଏବଂ ରାତି ପଡେ।

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଏହା କ’ଣ ଉପରକୁ ଯାଏ, କିନ୍ତୁ କେବେ ତଳକୁ ଆସେ ନାହିଁ ?
ଉତ୍ତର: ବୟସ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।