ଲିଭର ଜନିତ ସମସ୍ୟା, ଏସିଡିଟି, ମୋଟାପଣ, ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସର୍ର, ରକ୍ତ ହୀନତା ର ଗୋଟିଏ ଘରୋଇ ଉପଚାର 100% ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି

0

ଶୁଖିଲା ଫଳର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଥିବେ l ବାଦାମ, କାଜୁ, ଆଲମଣ୍ଡ, କିସମିସ୍ ଏପରି ଶୁଖିଲା ଫଳ, ଯାହା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସୁସ୍ଥ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ l ତଥାପି, ବାଦାମ-କାଜୁ ବାଦାମ ଏପରି ଫଳ ଯାହା ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥାଏ, ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ହଜମ କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ପରିଶ୍ରମ ଆବଶ୍ୟକ l

ସେହି ସମୟରେ କିସମିସ୍ ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ଯାହା କିଣିବା ସହଜ, ଏହାକୁ ଖାଇବା ଏବଂ ହଜମ କରିବା ସହଜ ଅଟେ l କିସମିସରେ ଓମେଗା ଆଇରନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଜିଙ୍କ, ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଥାଏ l ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ପାଞ୍ଚ କିସମିସ୍ ଖାଇବାର କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଉପକାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ l

ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରେ

ଯେଉଁମାନେ ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିସମିସ୍ ବହୁତ ଦରକାର l ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ପେଟରେ ଭାରି ଅନୁଭବ କରୁଛ, କିମ୍ବା ଯଦି ଖାଦ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ ହୁଏ ନାହିଁ, ତେବେ କିସମିସ୍ ଖାଅ l ଯଦି ଆପଣ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ରାତିରେ 5 ଟି କିସମିସକୁ ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ସକାଳେ ଖାଆନ୍ତୁ l କିଛି ଦିନରେ ଆପଣ ନିଜେ ଲାଭ ଅନୁଭବ କରିବେ l
ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ l

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅସୁସ୍ଥ ହୁଏ,

ଦୁର୍ବଳତା ହେତୁ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ ହୋଇଯାଏ l ସେ ଏକ ସାଧାରଣ ଜିନିଷ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ l ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ନିଜେ କିସମିସ୍ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି। କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଦୁର୍ବଳତା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତି ପୂର୍ବ ପରି ସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ l ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, କିଛି ଦିନ ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ l

ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ

ଅଧିକ ଟିଭି ଦେଖିବା, ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଦୀର୍ଘ ଘଣ୍ଟା କାମ କରିବା ବେଳେବେଳେ ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ l ତେଣୁ, ଏହିପରି ଲୋକମାନେ କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ l ଯଦି ଏପରି ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ପାଞ୍ଚ କିସମିସ୍ ଖାଆନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଆଖି ସୁସ୍ଥ ରହିବ l ଦୈନିକ ପାଞ୍ଚ କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ଆଖିକୁ କଦାପି ନଷ୍ଟ କରିବ ନାହିଁ l କିସମିସ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ମିଳୁଥିବା ଭିଟାମିନ୍-ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଆଖିର ଆଲୋକ ବଢ଼ାଇଥାଏ l

ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ :-

ଯୁବକମାନେ ମଧ୍ୟ ହର୍ଟ ଆଟକାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି l ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କିସମିସ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ l ଦୈନିକ କେବଳ ପାଞ୍ଚ କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତଚାପ କମିଯାଏ, ଶରୀରର ଅଧିକ ଚର୍ବି ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ ଏବଂ ହୃଦୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ l ଯେତେବେଳେ ତୁମର ହୃଦୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ସେତେବେଳେ କୌଣସି ପରିମାଣର ଚାପ ତୁମକୁ ନଷ୍ଟ କରିବ ନାହିଁ l

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।