ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ! ନିଜ ଜୀବନ ବଦଳରେ ବଞ୍ଚାଇଲେ ୭ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ, ପୁରା ଘଟଣା ଜାଣିଲେ ଗୋଡ ତଳୁ ମାଟି ଖସିଯିବ

0

ଆଜିକାଲି ଦୁନିଆରେ ମଣିଷ ମାନେ ସବୁବେଳେ ନିଜ କଥା ଭାବୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଅନ୍ୟକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟାଇମ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କାମିନୀ ବେନ ପଟେଲ ନାମକ ଜଣେ ମହିଳା ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜର ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରି ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ମୁହଁରେ ହସ ଫୁଟାଇଛି। ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ସେ ସିନା ଚାଲିଗଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଏପରି ଦାନ ଚିରକାଳ ପାଇଁ ରହିବ ଏବଂ ସେ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ବିଷୟରେ;

ତେବେ ଏହି ମହିଳା କୌଣସି କାମ କରିବାରେ ଉଠିବା ବସିବା ରେ ଅସମର୍ଥ ହେବା ପରେ ମେ 17 ରୁ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଇଯାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ଶୀଘ୍ର ହେଉଥିବା ଦେଖି ଡାକ୍ତରୀ ଡାକ୍ତରମାନେ ଜାଣିପାରିଲେ ଯେ ସେ ମସ୍ତିଷ୍କ-ରକ୍ତସ୍ରାବରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। କ୍ରାନିଆଟୋମି ସର୍ଜିକାଲ୍ ପଦ୍ଧତି ପରେ, ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥିବା ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ସୁରଟର ଶାଲବି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଗିଡି ବାରେ ଲାଗିଥିଲା। ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ଡାକ୍ତରମାନେ ଶନିବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ମାନେ ବ୍ରେନ ଦେଡ ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ଅଙ୍ଗ ସାତ ଜଣଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ହୃଦୟକୁ ମୁମ୍ବାଇର ଏଚ୍ ଏନ୍ ରିଲାଏନ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୁମ୍ବାଇର ଜଣେ 46 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ପଟେଲଙ୍କ ଗୋଟିଏ କିଡନୀକୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ହସ୍ପିଟାଲର ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଜଣେ 30 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ କିଡନୀକୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦର 27 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦର କିଡନୀ ରୋଗ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର (IKDRC) ରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। IKDRC ରେ ଭବନଗରର ଜଣେ 58 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ଏହି ଯକୃତକୁ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଉ ଜଣଙ୍କୁ ଚକ୍ଷୁ ଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ହାଇଦ୍ରାବାଦର କିଏମ୍ଏସ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ କୋଭିଡ୍ -19 ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ଫୁସଫୁସ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। 940 କିଲୋମିଟର ଦୂର ସୁରଟରୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଅନଭିଜ୍ଞ ହଲ୍ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଫୁସଫୁସକୁ 160 ମିନିଟରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଦାନ ଲାଇଫର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଦସ୍ୟ ମାଣ୍ଡଲେୱାଲା କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲୁ ଏବଂ ସେମାନେ ସହଜରେ କ୍ୟାଡର ଦାନ ପାଇଁ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କ୍ଷତିର ଖାତିର ନକରି ଆନନ୍ଦରେ ଥିବା ଚାରୁସେଟ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ପିସି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପଟେଲଙ୍କ ପୁଅ ଅନିକେଟ୍ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲେ, ଯାହା କ୍ୟାଡର ଦାନ ସଞ୍ଚୟ କରିବ। ଏଣୁ ଆପଣ ମାନେ ହିଁ ଯଦି ଏଭଳି କିଛି ପରିସ୍ଥିତି ଆସୁଛି ଅଙ୍ଗଦାନ କରି ମହତ କାମରେ ସାମିଲ ହୁଅନ୍ତୁ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।