ମୁଢି ମୁଠେ ଥିଲା ସତ ସପନ… ୩୦ ଲକ୍ଷର ମହଲ ଦାନ କଲେ ଶେଷ କିସାନ, ଦେଖନ୍ତୁ Video

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅନେକ ଖବର ଶୁଣୁଥିବେ ହେଲେ ଜୀବନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି ସଂଘର୍ଷକରି ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଯାଏ ତେବେ ସେ ଏତେ ଖୁସି ହେବଯେ ତାହା କଥାରେ କହି ହେବନାହିଁ |ମୁଁ ଆଜି ଆପଣକୁ ଏକଘଟଣା ବିଷୟରେ କହିବି ଯାହା ଶୁଣିଲେ ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଯିବେ ଯେ ଓଡ଼ିଶାର ଜଣେପୁଅ ସେ ଏତେ ବଡ଼ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି |ସେ ଆମ ଓଡିଶା ମାଟି ପାଇଁ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ଆଜିର ଯୁବକ ସମାଜପାଇଁ ସେ ବର୍ତମାନ ଉଦାହରଣ ପାଲଟି ଯାଇଛି |ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଏହିଘଟଣାର ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଜୀବନର ଏମିତି ଚଲାପଥରେ ସେ ଚାଲି ଥିଲେ ଯେ ଯାହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ କଥା ଶୁଣିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରୁ ପାଣି ଆସିଯିବ |ଏହି ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ ବଲାସିଂଘା ଗାଁର ପୁଅ ଶେଷ କିସାନ, ସେ ପିଲାଟି ବେଳୁ ନିଜର ବାପା ମାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି |ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନ ମଧ୍ୟରେ ଗାଈ ଚରାଇଛନ୍ତି,ମୁଲ ମଜୁରୀ ଲାଗି ସେ ପାଠ ପଢ଼ିଛନ୍ତି |ନିଜ ଯିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୁରଣ ପାଇଁ ସେ ପାଠ ପଢ଼ାରେ ଏପରି ମନ ଦେଲେଯେ ସେ ଆଜି ସେଥିରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି |ଏଇ ଶେଷ କିଷାନ ଏତେ ଭଲ ପାଠପଢିଲେ ଯେ ଚାରିବର୍ଷ ତଳେ ଜର୍ମାନୀର ଗୁଟିନ ଯେନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ |

ପିଲାଟି ଦିନରୁ ଦୁଃଖର ଭାର ବହୁଥିବା ଏହି ଶେଷକିସାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଦୁଃଖର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି |ଏବେ ସେ ଯୋଗ୍ୟ ରୋଜଗାର କ୍ଷମ ନିଜେ ବଂଚିବା ସହିତ ଗାଁର ଶତାଧିକ ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଶାହାରରା ପାଲଟିଛନ୍ତି |ତାଙ୍କର ପ୍ରାୟସରେ ପ୍ରାୟ 170ଜଣ ପିଲା ଏବେ ପାଠପଢ଼ିବାର ସଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି,କେବଳ ତାଙ୍କ ଗାଁପାଇଁ ନୁହଁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟପାଇଁ ସେ ଗର୍ବ ଏବଂ ଗୌରବ |ଏ ଭିତରେ ସେ ଆମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ସେ ଦିନେ ଛିଣ୍ଡା ଚପଲ ପିନ୍ଧି ମନ୍ତ୍ରୀକୁ ଭେଟିବାକୁ ଯିବା କଥା କହି ଭାବ ବିଭୋଳ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି |ବର୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସବୁକିଛି ରହିଛି ମାତ୍ର ଏସବୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ତାଙ୍କ ବାପା ମା କି ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟ୍ୟ ନାହିଁ |

ଏହି କୁନିପିଲା ମାନେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ସବୁକିଛି, ଦିନଥିଲା ସେ ଛୋଟ ଫୋନଟେ ଧରି ପାରୁନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ତାଙ୍କ ହାତରେ ଆଇଫୋନ |ଛୋଟବେଳୁ ସେ ମୁଢି ଦେଖିଥିଲେ ମାତ୍ର ତାହାର ସ୍ୱାଦ ସେ ଚାଖିନଥିଲେ, ବହୁତ ଦୁଃଖ ଦୁର୍ଦଶାରେ କଟିଛି ତାଙ୍କର ପିଲାଦିନ କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ଭଗବାନଙ୍କ କୃପାରୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସବୁକିଛି ରହିଛି |ଶେଷକିଷାନଙ୍କ ବାହାଘର ମଧ୍ୟ ଠିକ ହୋଇଛି, ତାଙ୍କର ବଡ଼ଇଛା କି ସେ ନିଜଗାଁ ସହିତ ନିଜ ରାଜ୍ୟପାଇଁ ବହୁତ କିଛି କରିବେ, ତେଣୁ ବାହାଘର ପରେ ପୁଣି ଜର୍ମାନ ଯାଇ କିଛିଦିନପରେ ଫେରି ଆସିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ କରିବେ |ସେ କଣ କରିବେ ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସରପ୍ରାଇଜ ରଖିଛନ୍ତି, କିଷାନଙ୍କ ଖବର ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଖୁବ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି |

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Comment