ଶେଷରେ ଖୋଲିଲା ଗୁମର ! ଏବେ ଜଣାପଡିବ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସତ…ସତ କହିବା ବ୍ଲାକ ବକ୍ସ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ

0

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ତାମିଲନାଡୁର କନ୍ନର ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ହେଲିକପ୍ଟର MI70N5 ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ଥ ହେବା ପରେ ସାରା ଦେଶ ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଆଉ ସେଥିରେ ଜେନରାଲ CDS ବିପିନ ରାୱତ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ସେନାଧିକାରୀ ପିୟୁସ ସଦସ୍ୟଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ଥ ହେଲିକପ୍ଟରର ବ୍ଲାକ ବକ୍ସ ମିଳିଛି। କିନ୍ତୁ ହେଲିକପ୍ଟରର ତଥ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଅସଲ କାରଣ କଣ ଜଣା ପଡିଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ବ୍ଲାକ ବକ୍ସକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।

ତେବେ ବିମାନ ଉଡାଣ ଭରୁଥିବା ସମୟରେ ବ୍ଲାକ ବକ୍ସ ବିମାନର ଗତି ବିଧିକୁ ରେକର୍ଡ଼ କରିଥାଏ ଓ ଏହି କାରଣରୁ ଫ୍ଲାଇଟ ଡାଟା ରେକର୍ଡର ମଧ୍ୟ କୁହା ଯାଇଥାଏ। ଯେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ବକ୍ସ ଯେମିତି ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଧାତୁ ଓ ଟାଇଟେନ ନିୟମରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ବକ୍ସ ଭିତର ଅଂଶ ଚତୁପାର୍ଶ୍ଵରେ ମଜଭୂତ ଭାବରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଯାହା ଫଳରେ କି ଯେକୌଣସି ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ଲାକ ବକ୍ସଟି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ରହିବା ସହିତ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ବକ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ପଛର କାରଣ ଜାଣିହୁଏ। ୧୯୫୦ ମସିହା ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ଲାକ ବକ୍ସ ତିଆରିର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରା ଯାଇଥିଲା।

ତେବେ ଏହା ପରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏହାର ଫିକୁଏନ୍ସି ବଢିବା ସହିତ ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲା। କିନ୍ତୁ ହେଲେ ସମୟରେ କୌଣସି ଉପାୟ ନଥିଲା, ଯେଉଁଥିରୁ ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ଜାଣିହେବ। ୧୯୫୪ ମସିହା ଇରୋନିଟିକାଲ ଗବେଷକ ନିର୍ଭିକ ୱାରେଣ୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବ୍ଲାକ ବକ୍ସ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବ୍ଲାକ ବକ୍ସଟି ଲାଲ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥିବା ହେତୁ ସେହି ସମୟରେ ରେଡ଼ ଅଣ୍ଡା ବୋଲି କୁହା ଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ଭିତରେ ପାର୍ଶ୍ଵ କଳା ରଙ୍ଗ ହୋଇ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବ୍ଲାକ ବକ୍ସ ବୋଲି କୁହାଗଲା। ବକ୍ସଟି ଲାଲ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥିବା ସ୍ୱତେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ କଣ ପାଇଁ ବ୍ଲାକ ବକ୍ସ କୁହାଯାଏ ତାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

ବକ୍ସଟି ଲାଲ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥିବା ଫଳରେ ଓଦା ଭିତରେ କିମ୍ବା ଧୂଳି ମାଟି ବା କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପଡିଲେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବକ୍ସଟି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖା ଯାଇ ପାରିବ। ଟାଇଟେନରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ବକ୍ସରେ ବହୁ ପରସ୍ତ ଥିବାରୁ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ। ଏମିତିକି ଯେକୌଣସି ବଶତଃ ଯଦି ବିମାନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଏ, ଏହା ପରେ ବି ମଧ୍ୟ ଏହା ନଷ୍ଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ ରହିଥାଏ। ଏଥି ସହିତ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ଥ ବିମାନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବକ୍ସରେ ଥିବା ସବୁ ସଞ୍ଚୟ ସଞ୍ଚୟ ହୋଇ ରହିଥାଏ। ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ବକ୍ସରୁ ଏକମାତ୍ର ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ବାହାରିଥାଏ

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।